شهید باکری

سه شنبه 1398/04/11

اجرای ۲۰ طرح تغییرات ساختاری در نیروی زمینی ارتش / تیپ‌های پیاده و تکاور به "واکنش سریع" و "هجومی" تبدیل شدند

گروه استان‌ها ـ معاون هماهنگ‌ کننده نزاجا با اشاره به اجرای ۲۰ طرح ‌تغییراتی در نیروی زمینی ارتش ‌گفت: بر‌اساس این تغییرات، تیپ‌های پیاده و تکاور به نیروهای واکنش سریع و هجومی تبدیل ‌و برخی قرارگاه‌های تاکتیکی به قرارگاه‌های عملیاتی تبدیل شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، امیر سرتیپ علی جهانشاهی صبح امروز در صبحگاه و مراسم «تیپ 25 واکنش سریع نیروی مخصوص ارتش» پس از انتقال از پسوه آذربایجان غربی به تبریز، با تاکید بر اینکه امام خمینی (ره) فرمود که همه ارتشی‌ها و سپاهیان سربازان امام زمان هستند اظهار داشت: همه نیروهای مسلح به خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایران در یکی از ژئوپلوتیکی‌ترین و حساس‌ترین منطقه جهان قرار دارد افزود: علاوه بر خود ایران، ما با 6 حوزه ژئوپولوتیک و حساس خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، قفقاز و آناتولی، فلات ایران، آسیای مرکزی و دریای خزر مجاورت داریم و این اهمیت ایران را در دنیا برجسته‌تر کرده است.

معاون هماهنگ‌کننده نزاجا با اشاره به اینکه هرکدام از این مناطق ویژگی و موقعیت حساسی دارد و همواره در طول تاریخ خود مورد وسوسه و تهدید مستکبرین بوده است، گفت: در جنگ اول و دوم جهانی و بعد از سلطه انگلیس و تسلط آمریکا با حضور 60 هزار مستشار نظامی، ایران همواره مورد تهدید بوده است.

امیر جهانشاهی‌ پیروزی انقلاب اسلامی را موجب به خطر افتادن منافع آمریکا در منطقه و سقوط ژاندارم استبداد در خاورمیانه شد، ابراز داشت: آمریکا از روش‌های مختلف برای تضعیف و براندازی نظام اسلامی استفاده کرد. از درگیری گنبد و ترکمن صحرا و کردستان تا جنگ تحمیلی، به لطف خداوند و با وحدت نیروهای مسلح و پشتیبانی مردم، ارتش تا بن دندان مسلح جهان به نمایندگی صدام را از کشور بیرون کرده و درس عبرتی به صدام و صدامیان دادیم.

وی با تاکید بر اینکه بعد از جنگ تحمیلی هم آمریکا به بهانه‌های مختلف از حقوق بشر تا حقوق هسته‌ای برای تضعیف ایران اقدام کرد ادامه داد: دشمن از حربه تحریم اقتصادی هم استفاده کرد و به نتیجه نرسید ولی باید همواره در بعد نظامی، ارتش آمادگی و بازدارندگی لازم را داشته باشد.

معاون هماهنگ‌کننده نزاجا، حکم مقام معظم رهبری به فرمانده نیروی زمینی ارتش، امیر سرتیپ حیدری را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: بر اساس این حکم، ارتقای چابکی و تحرک و کارآمدی مورد تاکید بوده لذا بیش از 20 طرح تغییر ساختاری در نیروی زمینی ارتش تصویب و ابلاغ شد و 30 طرح «لبیک یا امام خامنه‌ای» در جهت ارتقای معیشت و روحیه و آمادگی رزمی و آموزش نیروی زمینی اجرا شد.

وی برخی از طرح‌های تغییر ساختاری ارتش را یادآور شد و گفت: بر اساس این تغییرات، تیپ‌های پیاده و تکاور به نیروهای واکنش سریع و هجومی تبدیل شد و برخی قرارگاه‌های تاکتیکی به قرارگاه‌های عملیاتی تبدیل شدند.

امیر جهانشاهی ادامه داد: با این تغییرات ساختاری در آذربایجان شرقی که یکی از حساس‌ترین استان‌ها است، ساختارهای خوبی پدید آمد و علاوه بر انتقال تیپ واکنش سریع نیروی مخصوص ارتش در شمالغرب به تبریز، قرارگاه «تاکتیکی» لشکر 21 حمزه آذربایجان به قرارگاه «عملیاتی» ارتقا یافت. این لشکر در 8 سال دفاع مقدس و قبل از آن در سرکوبی دشمنان نقش‌آفرینی کرده و در 30 عملیات دفاع مقدس حضور داشت که 7 هزار شهید و 25 هزار جانباز تقدیم انقلاب و اسلام کرده است. این لشکر با ارتقا به قرارگاه عملیاتی به یکی از 5 قرارگاه عملیاتی تبدیل شدند.

معاون هماهنگ کننده نزاجا، با اشاره به اینکه تبریز نیاز به تیپ واکنش سریع و نیروی مخصوص داشت تا شمالغرب را پوشش دهد لذا از پسوه به این شهر منتقل شد خاطر نشان کرد: این تیپ از تیپ‌های مقتدر و تکاور در دوران دفاع مقدس بود. نیروی مخصوص با تدبیر حضرت امام تشکیل شد و شهدای سرافرازی را تقدیم انقلاب کرد که بعد از جنگ مأموریت‌های مهمی داشت که نمونه بارز اقتدار این تیپ و آمادگی بالای آن، شرکت در اقتدار 97 بود.

وی تشریح کرد: این تیپ را به تبریز آوردیم تا از ناوگان ریلی و هوایی و زمینی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هر نقطه از شمالغرب و کشور وارد عمل شود و انجام وظیفه کند.

افزودن دیدگاه جدید
درباره متن فرمت

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس وب و ایمیل به صورت اتوماتیک لینک میشود .
سوال امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)